понеділок, 17 березня 2025 р.

Категорія перехідності/неперехідності дієслова

Категорія перехідності / неперехідності вказує на здатність дієслова виражати своє значення самостійно (музика звучить, шахтар працює) або за допомогою залежного іменника в знахідному відмінку (без прийменника) чи в родовому відмінку, наприклад: шахтар видобуває вугілля; мати наварила борщу (зварила борщ). Категорія перехідності/неперехідності визначає синтаксичну ознаку дієслова - здатність або нездатність дієслова керувати іменником у знахідному або родовому відмінках.
Перехідними є дієслова, які означають дію, спрямовану на об’єкт, виражений іменником у формі знахідного відмінка без прийменника: читати (що?) газету, книгу; малювати (що?) картину, пейзаж. Іменник, на який спрямована дія, може бути і в формі родового відмінка:
  • Коли дія переходить не на весь предмет, а на його частину. Порівняйте: висипати (що?) борщ; визбирати (що?) груші, яблука; насипати (чого?) борщу; назбирати (чого?) груш, яблук.
  • При наявності заперечення: не знати (чого?) правила; не виконати (чого?) завдання.
  • При наявності синонімічних відмінкових форм у іменниках чоловічого роду другої відміни з нульовим закінченням у початковій формі: писати (що?) лист і листа; купити (що?) стілець і стільця.
Перехідні дієслова можуть керувати формою родового відмінка у ролі прямого додатка, коли вони вживаються у сполученні з іменниками, які означають збірність: пас ягнят і ягнята; порав телят і телята. 
До перехідних належать також дієслова бажати, зичити, сподіватися що керують формами родового відмінка і поєднуються з іменниками абстрактного значення: бажати щастя; зичити добра, сподіватися успіху.
Неперехідними є дієслова, які означають дію, що не передбачає об’єкта, вираженого знахідним відмінком, на який би ця дія переходила, була спрямована. Ці дієслова не мають при собі прямого додатка у формі знахідного відмінка без прийменника. Вони керують іменниками в інших непрямих відмінках або в знахідному відмінку з прийменникам. Можуть також вимагати інфінітива. До них не можна поставити питання знахідного відмінка: іти, бігти, лежати, їхати, летіти та ін., наприклад: летіти над землею, лежати на дивані, надокучає стояти, дякувати долі, нехтувати порадою і ін.
До перехідних належать дієслова мислення і мовлення, переживання, ставлення і ін.: говорити (що?) правду; розповідати (що?) сон; почути (що?) пісню; відчувати (що?) радість; любити (кого?) людину.
До неперехідних належать дієслова, що означають рух і положення в просторі (іти, летіти, сидіти, ходити, стояти, лежати); фізичний і психічний стан (радіти, плакати, хворіти, сумувати); сферу діяльності (учителювати, воювати, партизанити) та ін. 
Чіткої межі між перехідними і неперехідними дієсловами немає. Одні і ті ж дієслова залежно від контексту можуть виражати перехідність (читати книгу) і неперехідність (читати голосно). Наприклад: Наш Івасик читає казку і Наш Івасик уже читає.

6 коментарів:

  1. Які дієслова належать до групи неперехідних?

    ВідповістиВидалити
    Відповіді
    1. До неперехідних належать дієслова, що позначають рух і положення в просторі (іти, лежати), фізичний і психічний стан (радіти, плакати), а також ті, що означають сферу діяльності (учителювати, воювати). Вони не можуть мати при собі прямого додатка в знахідному відмінку без прийменника.

      Видалити
  2. Чому деякі перехідні дієслова можуть керувати іменником у родовому відмінку?

    ВідповістиВидалити
    Відповіді
    1. Форма родового відмінка при перехідних дієсловах вживається у трьох випадках: коли дія стосується лише частини предмета, коли є заперечення або коли використовується синонімічна відмінкова форма іменників чоловічого роду другої відміни.

      Видалити
  3. Чим відрізняються перехідні та неперехідні дієслова за своєю синтаксичною ознакою?

    ВідповістиВидалити
    Відповіді
    1. Перехідні дієслова позначають дію, яка спрямована на об’єкт, виражений іменником у знахідному відмінку без прийменника або в родовому відмінку за певних умов (частковість дії, заперечення тощо). Неперехідні дієслова не потребують такого об’єкта й керують іменниками в інших відмінках або вживаються з прийменниками.

      Видалити