Дієслово - самостійна частина мови, що називає дію або стан предмета й відповідає на питання що робити? що зробити? : просити, написати, любити.
Морфологічні ознаки :
- Вид (доконаний та недоконаний)
- Спосіб (дійсний, умовний, наказовий)
- Час (теперішній, минулий, майбутній)
- Число (однина, множина)
- Особа (у теперішньому та майбутньому часі)
- Рід (тільки в однині минулого часу)
Синтаксична роль :
У реченні дієслово найчастіше є присудком.
Дієслівні форми є дієвідмінювані і недієвідмінювані. До недієвідмінюваних форм належать інфінітив, дієприслівники, форми на -но, -то. Інші є дієвідмінюваними, однак змінюються вони по-різному. Наприклад, дієприкметник змінюється за відмінками, родами і числами, як прикметник. Інші ж дієслівні форми змінюються за особами і числами або за родами і числами.
Дієслівні форми творяться від двох основ дієслова: основи інфінітива, яка визначається відкиданням суфікса -ти (-ть) від форми інфінітива, наприклад: чита-ти, писа-ти та основи теперішнього часу, яка визначається відкиданням особового закінчення -уть/-ють , -ать/-ять від форми третьої особи множини теперішнього або простого майбутнього часу, наприклад: чита-ють, пиш-уть, прочита-ють, напиш-уть.
Інфінітив, або неозначена форма дієслова – це початкова форма дієслова, яка передає найзагальнішу назву дії чи стану як процесу, не вказуючи на особу, число, час чи спосіб. Інфінітив вживається, коли немає потреби вказувати на те, хто виконує дію, коли вона виконується, в який спосіб перебігає. Це незмінна форма дієслова.
Інфінітив твориться за допомогою суфікса -ти, рідше – -ть. Суфікс -ти вживається частіше і в усіх стилях мовлення. Суфікс -ть – рідше і тільки в розмовному і художньому стилях. Після основи на приголосний завжди вживається суфікс -ти: ректи, текти; після основи на голосний можливі обидва суфікси: лежати і лежать, читати і читать.
Інфінітив може виступати в ролі будь-якого члена речення: Язиком (що?) вихати –(є що?) не ціпом махати (прислів’я) – підмет і присудок; Здійснилась її палка мрія – (яка?) малювати. (В. Яворівський) – означення; Він приїхав у село (з якою метою?) працювати (Г.Тютюнник) – обставина; Просимо вас (про що?) виконати це ще раз – додаток.